BU FESTİVAL AKDENİZ’E ÇOK YAKIŞTI

BU FESTİVAL AKDENİZ’E ÇOK YAKIŞTI

Akdeniz Belediyesi’nin; Gençlik ve Spor Bakanlığı, MIP, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu, Türkiye Yüzme Federasyonu ve daha birçok paydaşın desteğiyle birlikte Mersin Millet Bahçesi sahil etabından ilk kez düzenlediği Uluslararası Akdeniz Su Sporları Festivali, ikinci gün yapılan final yarışları ve oyunlarla devam etti. ‘Rüzgar Deniz-Rota Akdeniz’ sloganıyla organize edilen ve su sporlarını seven binlerce Mersinlinin de seyirci olarak yer aldığı festivalin ikinci günkü yarışma ve oyunlarına; Mersin Milletvekili Ali Kıratlı, Vali Ali Hamza Pehlivan ile Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener ile festival bileşenleri temsilcileri de katıldı. Gün boyunca birçok ulusal televizyon kanalı festivalden canlı yayınlar yaparak Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ile röportajlar gerçekleştirdi.

FARKLI BRANŞLARDAKİ YARIŞMALARDA HEYECAN HİÇ EKSİLMEDİ

Millet Bahçesi sahil etabından gerçekleşen Akdeniz Su Sporları Festivali’nde yerli ve yabancı yüzlerce sporcu, ikinci gün yapılan final turnuvalarında da bütün hünerlerini sergiledi. Festivalin ikinci gününde X Waters Dünya Şampiyonası, plaj voleybolu, plaj hentbolu ve birçok farklı spor dalında birbirinden çekişmeli turnuvaların heyecanı Mersin Millet Bahçesi’nin sahil etabında yaşandı. Yerli ve yabancı yüzlerce sporcu ayrıca, yelken yarışları, su kayağı, helikopter, can kurtarma, çim hokeyi, badminton, kite sörf, çim hokeyi ve kaykay gibi yarış ve oyunlarla dolu dolu geçen müsabakalarda ter döktü.

VALİ PEHLİVAN; “BU TÜR ORGANİZASYONLAR İLİMİZDE DEVAM EDECEK”

Çekişmeli geçen yarışlar, turnuva ve oyunlar sonunda dereceye giren sporculara, Vali Pehlivan, Milletvekili Kıratlı ve Başkan Gültak, madalya ve ödüllerini takdim etti. Madalya töreninde konuşan Mersin Valisi Pehlivan, 321 kilometre uzunluğunda bir kıyıya sahip Mersin’de, Akdeniz Belediyesi ev sahipliğinde ilk kez gerçekleşen uluslararası su sporları festivalinin büyük anlam taşıdığını vurguladı. Vali Pehlivan; “Festivalimizin, uluslararası düzeyde yapılıyor olması ayrı bir önem taşıyor. Farklı illerimiz ve dünyanın 6 ülkesinden Mersin’e gelen sporcularımıza hoş geldiniz diyorum. Festivale katılan yerli ve yabancı sporcularımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Bu tür organizasyonlar ilimizde düzenlenmeye devam edecektir. Bakanlığımız, Valiliğimiz ve Gençlik Spor Müdürlüğü olarak destek vermeye devam edeceğiz. Organizasyonda emeği geçen başta Akdeniz Belediyesi, Su Sporları Federasyonu ve Yüzme Federasyonu olmak üzere, bütün kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

MİLLETVEKİLİ KIRATLI; “MERSİN’E HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Mersin Milletvekili Ali Kıratlı da dereceye giren sporculara ödülünü verdikten sonra yaptığı konuşmada, festivalde emeği geçenlere ve yarış ve oyunlara katılan yerli ve yabancı sporculara teşekkür etti. Kıratlı; “Mersin’i büyütmeye, Mersin’e hizmet etmeye, Mersin’i tanıtmaya hep birlikte devam edeceğiz” dedi.

BAŞKAN GÜLTAK, “HAVA GÜZEL, DENİZ GÜZEL, SAHİL GÜZEL”

Mersin’in, Türkiye’nin en uzun sahillerinden birine sahip olduğunu söyleyen Başkan Gültak da konuşmasında, yüzlerce kilometre uzunluğa sahip Mersin sahilinde böylesi önemli bir festivalin, geçmiş yıllarda neden organize edilmediğine anlam veremediğini ifade etti. “Kasım ayının ortasındayız ama güneş güzel, deniz güzel, sahil güzel” diyen Başkan Gültak; “Çok güzel bir hava ve ortam var Mersin’de. Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleri ile Türkiye’nin en büyük ve en güzel Millet Bahçelerinden birini kentimize kazandırdık. Mersinli vatandaşlarımıza çağrım, gelip bu bahçeyi görmeleridir. Millet Bahçemizin sahil etabı 3 tarafı denizle çevrili 90 dönümlük bir bahçe; birçok yerde göremeyeceğiniz manzarayı, görsellik ve güzelliği bir arada bulabilirsiniz. Pikniğinizi, sporunuzu yapabilir, manzarayı izleyerek günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

“SU SPORLARI FESTİVALİMİZ GELECEK YILLARDA DAHA DA BÜYÜYECEK”

Başkan Gültak; Mersin ve Akdeniz’de daha önceki birçok projede olduğu gibi bu projeyi de ilk kez kendilerinin gerçekleştirdiğinin altını çizerek, “Bunun da mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Dünyanın 6 ülkesinden 200 sporcu kentimize geldi. Ayrıca farklı illerimizden de 300’den fazla olmak üzere 500’den fazla sporcu festivalimize katılarak açık yüzme, can kurtarma, voleybol ve hentbol, çim hokeyi ve daha birçok farklı branşta yarıştı. Bu bir ilkti ve ilkleri yapmak da her zaman zordur. Gelecek sene yine millet bahçemizin sahil etabında hem dünyanın hem de Avrupa’nın farklı su sporları şampiyonalarının etaplarını yapacağız. Böylelikle su sporları festivalimiz daha da büyüyecek. Mersin ve Akdeniz’in marka değerini yükselten ‘A’ kalite bir projeyi gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Artık Akdeniz deyince insanlarımızın aklına kültür, sanat ve sportif faaliyetler geliyor. Bundan dolayı da mutluyuz” şeklinde konuştu.


 

Paylaş